Blog Yazarak Hayatıma Devam Edebilir Miyim?

Evet kendi adıma aldığım bu domain de artık bu sorunun cevabını aramaya başlayacağım. Daha öncelerde tek bir sayfa olan ve sadece ismimin yazdığı ve iki sosyal medya hesabımın linkinin olduğu bu sayfa artık blog olarak yoluna devam edecek.

Yıllardır kendime sorardım “Acaba sadece blog yazarak hayatıma devam edebilir miyim?” diye bir çok blog açtım kapadım hatta bazılarını her ne kadar eskisi kadar ilgilenemesem bile halen yayında olan bloglarım mevcut.

Başlığımın ilk cevabını vereyim hemen. Bloğunuza ilgi göstermez, düzenli olarak içerik üretmezseniz hiç bir şey kazanamazsınız. Tecrübe ile sabittir 🙂

Blog yazmaya başlamadan önce cevaplamanız gereken bazı sorular var tabiki;

1- Bloğumu nasıl açacağım?

Bu daha sonraki yazılarımda detaylı olarak anlatacağım fakat benim size ilk tavsiyem her hangi bir yere ücret ödemeyeceğiniz Google hizmeti olan blogger.com hizmetini kullanmanız olacaktır.

2- Bloğumda ne hakkında yazacağım?

Cevap çok basit aslında. En iyi bildiğiniz konu ya da en çok sevdiğiniz konu hakkında yazmanız hem yazmanızı kolaylaştıracak hemde daha çok severek yazacaksınız. Bu konularda yazarken bile öğrenmeye devam edeceğiniz için sizin içinde kendinizi geliştirme fırsatı olacaktır.

3- Bloğumun adı ne olacak?

Yazmak istediğiniz konu hakkında olması en iyisi.

Bu sorulara cevap verdiyseniz şimdi blog yazarak para kazanabilir miyiz, ne kadar kazanabiliriz sorularına cevaplar bulmaya çalışayım.

İlk olarak sahip olunması gereken özellikler;

1- Sabır; Her blog açıldıktan sonra yaklaşık 6-12 ay süre içerisinde kullanıcıların dikkatini çekmeye başlar. Bu süre zarfında biraz sabır gerekiyor. İlk günkü motivasyon ile yazmaya devam etmek gerekiyor.

2- Sevmek; Her işte olduğu gibi blog yazarlığında da yaptığınız işi sevmek çok önemli. Çünkü ilk madde de de bahsettiğim gibi sabır göstermek için önce sevmek gerekiyor. Sevmezseniz zaten hiç başlamayın.

3- Kabiliyet; Aslında blog yazarlığında yazma kabiliyeti bence sonradan gelişen bir şey yazmaya başladıktan sonra bir şeyler gelişiyor yazım tekniğiniz, yazım diliniz zamanla oturuyor o yüzden geriye dönüp yazdıklarınızı okumak çok önemli ilk yazınız ile 6 ay sonraki yazınız inanın çok farklı olacaktır.

4- İstikrar; Belli bir düzende yazmanız gerekiyor bir yazıyı bugün yazıp diğerini üç ay sonra yazmanız bloğunuza hiç bir şey katmayacaktır hatta geriye de götürecektir. Kendinize belli periyotlar belirlemeye çalışın her ay bir yazı bile iyi bir şeydir. Ama benim tavsiyem her gün bir yazı ya da en kötü iki günde bir yazı yazmak bloğunuza çok şey katacaktır.

5- Amaç; Para kazanmak için blog yazmayın, blog yazmayı istediğiniz için yazın. Sırf blog yazmayı sevdiğiniz için yazarsanız emin olun çok daha fazla başarılı olacaksınız. Para bir şekilde kendiliğinden gelecektir siz istemeseniz bile.

6- Bilgi; Bloğunuzu yönetmek için en temel seviyede SEO ve pazarlama konularını öğrenmeye çalışın uzman olmanıza gerek yok mantığı anlamanız yeterli.

Bu 6 maddeyi biraz olsun başarabilirseniz başarılı bir blog sahibi olabilirsiniz.

Para kazanma konusunda ise bu tamamen bloğunuzun içeriğine, kalitesine ve networkunuze bağlı bir konu.

Ortalama kazançlarınız ise tahminen;

Günde 500-1000 kişinin ziyaret ettiği bir blog yaklaşık ayda 250 TL gelir elde eder. Tabi bu rakam sizin gelir modelinize bağlıdır. Bloglar üzerinden nasıl para kazanılır adlı detaylı bir yazımda bu konuya değineceğim ve kazançları arttırmanın yollarını anlatmaya çalışacağım.

Özetle;

Blog yazarak hayatımızı sürdürmek istiyorsak ne kadar kazanırım dan önce blog yazabilir miyim sorusunu sormak daha mantıklı.

Blog yazarlığı bloğumuzu ziyaret edecek kişiler için bir bilgi kaynağı olması gerekiyor. Okurken sıkılmaması yeni şeyler öğrenmesi gerekiyor.

Bir çoğumuzun hedefi sabah 09:00-18:00 çalışmaktan kurtulup bir şekilde para kazanabilmektir. Bunu başarabilmek için sabır ve özveri gerekiyor.

Sizde yorumlarınız ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir