Bloğunuzu Pazarlayın

Bir bloğunuz var ve istediğiniz ziyaretçi sayısına bir türlü ulaşamıyorsunuz diyelim o zaman aşağıdaki gereklilikleri yerine getirmiyorsunuz demektir.

Yazı yazmak okundukça insana daha fazla zevk verir hiç kimse okunmayan bir yazar ya da blogger olmak istemez. Siz istediğiniz kadar yazın okunmadığınız sürece bir süre sonra bırakacaksınız çünkü kendi kendinize konuşuyormuş gibi olacaksınız.

Öncelikle yazılarınızı bir inceleyin inceleyin ki tırt bir yazımı yoksa gerçekten bilgi veren doyurucu bir yazı mı yazdığınıza karar verir. Hatta sadece bilgi veren değil araştırma yapılmış ve mümkünse kendi tecrübelerinizden de örnekler verilmiş bir yazınız var ise okunmamanız için hiç bir sebep yok. Okunmanız için tek gereken şey yazınızı okuyacak insanların sizin bloğunuzu ziyaret etmesi.

İşte bu noktadan çok emek verip araştırıp yazdığınız yazınızın okunması için yapmanız gereken şeylere geleceğim.

Yazınızı sosyal medyada paylaşın

Bloğunuzun bir çok sosyal medya mecrasında hesabı olduğunu farz ediyorum tabiki. Yazınızı son bir kez gözden geçirip yayınladıktan sonra tüm sosyal medya hesaplarınızda aynı anda yayınlamayın. Farklı zamanlarda farklı sosyal medya sitelerinde yayınlayın. Örneğin ilk olarak Facebook’ta yayınlayın, ertesi gün Twitter’da bir sonra ki gün Google, linkedin vb.

Forumları kullanmayı atlamayın

Sosyal medya siteleri arttıkça sanki forumların pabuçları dama atılıyor. Fakat forumlar bence halen çok önemliler düşünsenize ortalama üstü bir forum sitesinin yaklaşık 50 bin üyesi olsun ve bunların 20 bini aktif olsun diyelim burada en önemli nokta bu 20 bin aktif üyenin %90’ı sizin bloğunuzun konusu ile ilgileniyor yani burada dikkat çekici, insanlara bilgi veren bir konunuz olduğunda bu forumdan sizin başlığınıza çok yüksek oranda bir okunma sayısı olacaktır. Yazınızda bloğunuzun ya da konunuzun linki olduğunda da inanın forumda ki içeriğinizi okuyan insanların en az yarısı sitenize girecektir. Konu açmadınız fakat aktif olarak forumu kullanıyorsunuz da imzanıza mutlaka bloğunuzu ekleyin.

Bloğunuza mail aboneliği ekleyin

Bloğunuzda mutlak suretle olması gereken özelliklerden birisidir. Siz içerik eklediğinizde abonelerinize mail olarak bildirim gitmesi yadsınamayacak oranda iyi bir şeydir. Dikkat çeker ve insanların bloğunuzu daha çok ciddiye almasını sağlar.

Paylaşım butonları

Sitenizde paylaşım butonları mutlaka olmalı. Ziyaretçileriniz okuyup beğendiği içeriklerinizi kolay bir şekilde kendi sosyal medya hesaplarında paylaşabilmeli. Bunu bedava reklam olarak düşünün gerçekten önemlidir.

Diğer bloglara yorum yazın

Kendi bloğunuzla paralel konusu olan ve takip ettiğiniz blogları aktif olarak kullanın içeriklere mümkün olduğunca yorum yazmaya çalışın tabi sırf yazmış olmak için değil mantık çerçevesi içerisinde yorumlar yazın. Tabi yorumu yazarken web sitesi bölümüne kendi bloğunuzun linkini eklemeyi unutmayın. Örneğin ben beğendiğim bir yazı okuduğmda mutlaka yorumları da okurum ve dikkatimi çeken yorumlarda, yorum yazan kişinin web sitesine mutlaka uğrar bir göz atarım. Bu yüzden bence diğer bloglara yorum yazmak öenmli bir konu.

Yazarkafe gibi platformlarda yer edinin

Özellikle Hurriyet Bumerang bu konuda çok başarılı. Bunun gibi platformalar büyük internet sitelerinden sizin bloğunuza ciddi bir trafik akışı sağlarlar.

Misafir yazar olun

Bloğunuz ile paralel konulara sahip bloglarda misafir yazarlık yapın. Bu şekilde hem misafir olduğunuz bloğa özgün bir yazı kazandırmış olursunuz hemde o yazıyı okuyan insanları kendi bloğunuza davet etmiş olursunuz.

Tanıtım yazısı alın

Bloğunuzun içeriği ile alakalı diğer bloglarda tanıtım yazınızın yayınlanması için anlaşın. Sizin bloğunuza kaliteli bloglardan link çıkışı olması hem google sırlamanızı iyi yönde etkileyecektir hemde yazıyı yayınladığınız bloğun ziyaretçileri tarafından kendi bloğunuza girişler olacaktır.

Agresif pazarlama yapın

Bu yöntem pek internet siteleri için kullanılmasada bence geçerli bir yöntemdir. Bazı kafelere broşür bırakabilirsiniz ya da bardak altlığı bastırıp kafe ve publara bunları dağıtabilirsiniz. Bunun dışında özellikle yemek bloğunuz var ise bir restorana gittiğinizde restoran sahibi ile görüşüp restoran hakkında bir yazı yazacağınızı ve karşılığında sizin bloğunuzun stickerını restoranın bir yerine yapıştırabilirsiniz.

Bu yöntemlerden bir kaçını doğru bir şekilde yaptığınız sürece bloğunuza ziyaretçi gelmemesi neredeyse imkansızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir