E-ticaret’e başlamadan önce bilmeniz gerekenler

Günümüzde ticaret ile ilgilenen kişilerin %80 i e-ticarete başlamayı düşünüyordur. Çünkü görüyorlar hepsiburada.com’u, n11.com’u adamlar milyonlar kazanıyor. Bende bu pastadan küçücük bir dilim alsam yeter mantığı ile balıklama atlıyorlar e-ticaret’e. Ve başları önde, carilerinin yanında bir dolu eksi ile işten çıkmanın yolunu arıyorlar.

E-ticaret dışarıdan bakınca çok kolay görünen bir ticaret şeklidir. Siteyi açarım insanlar girer günde şu kadar satsam yeter mantı ile oh ne güzel önce paramıda alıyorum ürünü öyle gönderiyorum bakış açısı ile bir çoğu batıyor. E-ticaret’e girmek isteyenlere nacizane bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle karar vermeniz gereken çok önemli bir kaç konu var. Önem sırasına göre anlatmaya çalışacağım.

1- Parlak bir fikir

En önemli şey bir fikriniz olması. Bir dükkanınız var diyelim ve hali hazırda ticaret yapıyorsunuz. Satışını yaptığınız ürünün öncelikle internette ne fiyatlara satıldığını bir araştırmalısınız çünkü çok büyük ihtimal ile zaten sizin sattığınız ürünü internette birileri satıyordur. Ve bu ürünü satan büyük firmalar emin olun ki sizin alış fiyatınızdan daha da ucuza bu ürünü satın alıyorlardır. Rakipleriniz çok büyük o yüzden onların önüne geçmeyi geçin azıcık yakınına bile gelebilmek için gerçekten sağlam bir fikre ihtiyacınız olmalı.

Sanmayın ki SEO ile yada özel tasarımınız ile onlara yakınlaşabilirsiniz yok öyle bir dünya.

Birde son zamanlarda bana göre e-ticarete girmek isteyenleri en güzel kendine çekme yöntemi XML sistemleri. Biraz çevresi ve aklı olan abilerimiz XML sistemlerini kurmuşlar bir çok ürünü de sistemlerine eklemişler ve size diyorlar siz sitenizi açın bizim XML imiz ile bilmem kaç bin tane ürünü hemen sitenizde satışa açın ve stokta tutmayın siz satın biz sizin yerinize gönderiririz. He aslında bakınca sistem çok mantıklı stok maliyetin yok kargo maliyetin yok satışımı yapar komisyonumu alırım diyorsun. Ama durum farklı bu sizin sitenize yüklediğiniz XML i sizden önce bin tane e-ticaret sitesi de yükledi zaten hepinizde aynı ürünler var fiyatları aynı peki kim satış yapacak.

İşte burada en çok para harcayan satış yapıyor. Bence bu tufaya düşmeyin.

2- Farkınız ne olacak?

Binlerce e-ticaret sitesi içerisinde sizi aralarından sıyrılmanıza sağlayacak bir farkınız olmalı. Bunu sadece fiyatlarınız ile yapamazsınız. İnsanların büyük firmalardan değil de sizden satın almasını sağlayacak farkınız olmalı. Onlarda olmayan ya da onlarda da var olan ama sizin daha iyi olabileceğiniz bir alan mutlaka vardır.

Bunu inceleyebildiğiniz kadar e-ticaret sitesi inceleyerek bulabilirsiniz. Bakın kim neler yapıyor, bunlarla nerelerde karşılaşıyorsunuz tek tek not edin ve üzerinde düşünün beni onlardan ayıracak olan şey nedir?

3- Yazılım

Evet e-ticaret’e girmeye karar verdiniz ve bir web sitesine ihtiyacınız var. Burada benim fikrim özel yazılımlardan kesinlikle uzak durmanızdır. Özel yazılım kötü bir şey değil kesinlikle hatta hazır paketlere göre göre çok daha iyidir. Ama e-ticarete yeni başlarken özel yazılımın maliyeti belinizi bükebilir.

İllede benim yazılımım özel olacak diyorsanız karşılaşmanız çok muhtemel bir kaç sorun var.

İlk önce doğru kişiyi ya da doğru firmayı seçmeniz gerekir. Yazılım için görüştüğünüz bir çok kişi özel bir tasarım sunmak isteyecektir. Hem zaman hem maliyet açısından biraz daha geri gitmeye başlıyorsunuz.

Yapılan özel yazılım sizin tüm beklentilerinizi karşılayacak mı? Bu işin SEO’su, CRM’i, Mobil uyumluluğu, xml veya import/export konularındaki desteği gibi bir çok etken mevcut ve bu konuları bilmeyen biri iseniz mutlaka sisteminizde bir çok şey eksik kalacaktır.

Bir diğer önemli konu ise kaynak kodları kimde kalacak? Kaynak kod özel yazılımlarda çok önemlidir ve mutlaka tüm kaynak kodları teslim almalısınız gelecekte yaşanması muhtemel sistem sorunları için çok gerekli olacaktır.

Bu yüzden tüm bu dertler ile uğraşmamak için e-ticarete başlarken hazır e-ticaret paketlerinden birini satın almanız çok daha mantıklı.

4- Pazarlama

Pazarlama bu işin olmazsa olmazları açısında ilk sıralardadır. Yok ben reklam vermem çok fazla sosyal medya takipçim var oradan reklamımı kendim yaparım diyorsanız büyük yanılıyorsunuz.

Reklam bütçenizi olabildiğince yüksek tutun. Hemen kısaca özetlemek gerekirse iki reklam kanalını kullanmanız zorunlu.

Google Adwords reklam kanalı bir e-ticaret sitesini kurduğunuzda yanında ek bir modul gelmiş gibi her an kullanmanız gereken bir kanal. Burada günlük 100 TL – 200 TL arası bir harcamanı her halükarda gözden çıkartmalısınız ki bu tutar sitenize sadece 200-250 kişi girmesini sağlayacaktır. Tabi Google Adwords’ü de biraz öğrenmeden kullanmaya başlarsanız muhtemelen bir çok tıklamaya boşa para ödemiş olacaksınız ve günlük bu kadar para harcamanıza rağmen iyi bir performans alamayacaksınız. Çok kısaca bir tüyo vermek gerekirse sattığınız ürünün alt çeşitlerine reklam verin derim. Örneğin kalem satıyorsanız kalem kelimesine reklam vermeyin, tükenmez kalem, bitmeyen kalem, ucu kırılmayan kalem gibi kelimelere ağırlık verin. Çünkü hem kalem kelimesine çok fazla para harcayacaksınız hemde bu kelimeyi kullanan bir sürü rakibiniz olacak. Burada önemli olan en düşük maliyet ile en iyi satışa dönüşen tıklamayı yakalamak.

Sosyal medya reklamlarına ise günde en az 100 TL gibi bir rakam ayırmalısınız. Sosyal medyada önemli bir konu da paranızı sayfa beğeninize harcayıp bilinirliğiniz mi arttıracaksınız yoksa ürünlerinize ağırlık verip satış mı arayacaksınız bu sizin stratejiniz olacaktır.

SEO konusunda ise en önemli bilmeniz gereken şey aylık 2000 TL harcamazsanız pek bir ilerleme sağlayamazsınız. Ve çok daha önemli bir konu “Abi 1 ay içinde ben seni ilk sıraya koyarım satışların uçar” diyenere uçan tekme atıp hemen uzaklaşın oradan. Şunu unutmayın SEO konusunda kimse size garanti veremez.

E-ticarete girmeden önce bilmeniz gereken en önemli maddeler bunlardı. Tabi şunuda unutmayın e-ticarete başlayan firmaların %80’i 1 yıl içinde batıyorlar. Ama bu sizin isteğinizi kırmasın eğer gerçekten bir fikriniz ve gerçek bir iş planınız var ise e-ticarete mutlaka girmelisiniz çünkü bana göre gelecek internette.

Herhangi bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin lütfen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir